wz

lišta

STRATOMAIL

Timo Kotipelto odpovídal v srpnu

Carlos Porras, Peru
Který muzikant tě ovlivnil jako zpěváka?
Jako zpěváka mě ovlivnil Ronnie James Dio, Ian Gillan, Joe Lynn Turner and Bruce Dickinson. Když jsem byl velmi mladý, poslouchal jsem také The Beatles a Elvise.

R, Švédsko
Která píseň od Stratovarius je nejnáročnější na zpěv?
Některé písně jsou náročnější než jiné. Záleží na tom, jestli je budu zpívat na živo nebo ve studiu. Někdy, zejména na festivalech, to může být obtížné, protože se mohou během vystoupení vyskytnout technické problémy. Myslím tím, že neslyším dost dobře ostatní hráče. Ale přesto je zpívání na živo zábavnější než ve studiu.

Marco, Itálie
Jsme tvůj velký fanoušek a příležitost ti napsat je pro mě jako zlato! Jakou radu můžeš dát amatérskému zpěvákovi, aby zlepšil své dovednosti? Rád bych věděl více o tvém způsobu psaní textů a hudby. Děláš určité věci, když píšeš píseň? A nakonec, můžeš mi doporučit nějakou knihu o tvém rodišti?
Ahoj Marco, navrhl bych ti, aby sis zpívání užíval a nechal se tím unášet! Možná by bylo užitečné, brát hodiny zpěvu, aby jsi získal správnou techniku. Inspiruje mě příroda a život sám. Hodně textů jsem napsal na chatě mého kamaráda. Cítím se velmi uvolněný, když jsem na venkově. Je několik dobrých finských spisovatelů. Osobně mám velmi rád The Egyptian od Mika Waltariho.

Pedro Lafosse, Argentina
Ahoj! Jsem tvůj velký fanoušek. Samozřejmě, i Stratovaria a každého z vás. Mám hodně otázek, ale právě teď se mi z mysli vytratily, takže budu vařit z vody. Jak trávíš volný čas? Jak se připravuješ před koncerty? Jak jsi se cítil na prvních koncertech, když jsi začal zpívat s kapelou?
Sportuji (jogging, jízda na kole, posilovna), četba, setkání s přáteli, atd..Před každým koncertem se rozcvičuji. Trvá to asi 75 min.. Procvičuji hlas i vnitřní koncentraci. Byl jsem docela nervózní. V podstatě jsme plachý člověk, ale samozřejmě jsem už v životě vystupoval tisíckrát, takže jsem získal více odvahy.

Diego Mann, Peru
Mnoho fanoušků si všimlo, že tvůj hlas není stejný jako v minulých letech. Jak vnímáš tento druh kritiky? Budeš stále zpívat vysoké tóny na příštích albech? Od té doby, co nevyzpíváš vysoké tóny jako dříve, ovlivní to příští alba?
Před Vánocemi na turné jsem chytl střevní infekci z nakaženého jídla. Ta skoro úplně zabila můj hlas na několik měsíců. Pomalu jsem dostával hlas zpět do formy a nyní je skoro 100% uzdraven. Duševně to bylo pro mě velmi obtížné období být na jevišti a skutečně nemoct zpívat. Vím, že mnoho ostatních kapel by zrušily turné, ale my jsme to nechtěli udělat. Takže jsme pokračovali. Proto uzdravení pravděpodobně trvalo tak dlouho. Na Elysiu je několik velmi vysokých tónů. Stále mohu zpívat vysoko, ale myslím si, že můj hlas zní někdy lépe, když nezpívám jen vysoké tóny. Zpívám velmi vysoké tóny více než 20 let, takže si myslím, že smím zpívat i ty nízké :) Když přijde na řadu zpěv, je to trochu odlišné od ostatních nástrojů. Zpěváci mohou mít dobré a špatné roky. Všechno ovlivňuje tvůj zpěv ... cestování, nemoci, stres, rodinné problémy, alkohol, atd.. Nedokážu ti přesně říci, jaké bude příští album. Už máme nějaké nápady, ale pravděpodobně začneme na něm pracovat příští rok.

Bevan, Chile
Ahoj Timo! Když jsi byl mladší, existovalo na světě místo, které jsi chtěl vždycky navštívit? Pokud ano, měl jsi šanci ho navštívit během turné se Stratovarius? Mimochodem, Elysium je excelentní album.
Ahoj Chile! Protože jsem se vždycky zajímal o historii, chtěl jsem navštívit historické oblasti. Od té doby, co jsem se připojil ke kapele, jsem navštívil několik úžasných míst jako je Machu Picchu, pyramidy v Gíze, atd.. Předtím, než jsem se připojil ke kapele, nenavštívil jsem mnoho zemí. Tím, že jsem v kapele mám možnost podívat se do mnoha zemí a potkat mnoho úžasných lidí na celém světě.

Saul Martinez, Mexiko
Už máš vymyšlené, co budeš dělat, až skončí Stratovarius?
Pravděpodobně budu dělat něco, co se bude vztahovat k hudbě. Vlastním část produkční firmy a pořád mám svůj vlastní nahrávací label. V poslední době dělám také hodně akustických vystoupení s Janim Liimatainenem. Zpěv u akustické hudby je skutečně náročný a zábavný. Je to úplně odlišné od zpívání s kapelou.

Victor Chavez, Mexiko
Jaká nejzvláštnější věc se ti přihodila během turné? Je někdo v metalovém světě, koho obdivuješ, někdo s kým bys rád pracoval?
Ahoj Victore! Nejpodivnější, co se mi stalo, bylo, když jsem si popálil ruku na Wackenu v roce 2002, nebo když na turné Jens vyhodil do povětří toaletu. :) Občas jsem ohromen, jak hlasité může publikum být! Zejména v Jižní/Střední Americe! Obdivuji kariéru Ronnieho Jamese Dia (RIP), Bruce Dickinsona, Iana Gillana, Davida Coverdala, adt.. Možná by bylo zábavné pracovat s lidmi jako je John Petrucci, Michael Weikath, Tuomas Holopainen, Paul Gilbert a samozřejmě Jani Liimatainen.

Vanilla, Finsko
Které 3 lidi by sis vzal s sebou na opuštěný ostrov a proč?
Jamieho Oliviera (mohl by mi vařit skvělá jídla), Robinsona Crusoa (už tam byl) a Scottyho ze Star Treku (přenesl by mě paprskem, až budu z pobytu na ostrově unavený).

Arnau Molas, Španělsko
Album Elysium ukázalo, že Stratovarius se vrátili v plné síle na metalovou scénu. Myslíš si, že tato kapela dokáže dosáhnout podruhé na vrchol této scény, když vezmeme potíže, které ji trápily v poslední dekádě?
Jsem velmi spokojený s tímto albem! Myslím, že ukázalo, že dokážeme stále vytvořit dobrá alba a jsme připraveni dostat se na další úroveň. Jsem si jistý, že s příštím albem budeme víc než zpátky! Bylo to velmi příjemné a úspěšné turné s Helloween. Hráli jsme po celém světě pro desítky tisíc lidí. Teď se těším na turné k dalšímu albu. To pravděpodobně bude příští rok!

Paola, Argentina
Ahoj, chystáte DVD z posledního turné? Fanoušky by to potěšilo.
Dosud jsme jej nenatočili. Ale máme nějaké nápady, možná to uděláme příští rok. :)

Joshua Nenonen, Finsko
Kdy vyjde nové album od kapel Stratovarius a Kotipelto? Je Cain´s Offering už historie, nebo jednou vyjde další album?
Nové Strato album vyjde pravděpodobně ke konci příštího roku. Možná že i před tím přijde něco od Kotipelto :) to se uvidí. Co se týče Cain´s Offering, Jani teď nemá žádné plány.

Durandal, ČR
Timo, co slavní lidé jako jsi ty dělají mezi komponováním a turné?
Musíš se zeptat nějakých slavných lidí. :) Nepovažuji se za slavného. Je pravda, že někteří lidé mě znají, zejména ve Finsku, ale nejsem velká hvězda. Sportuji, čtu, potkávám se s přáteli, atd... Také dělám akustická vystoupení, pro muzikanta je velmi těžké jen tak zůstat doma a nic nedělat…

Jasmi, Finsko
Ahoj Timo! Kdy jsi napsal svou první píseň?
Myslím, že docela pozdě. Asi okolo 17 let. Mohly to být zábavné písně, když jsme byl mlaďoch, ale nepamatuji si je.:)

Alessandro Candido, Itálie

Omluv mou špatnou angličtinu, ale je mi teprve 15 let. Nemám žádnou otázku, píšu tento mail jen, abych vyjádřila svůj názor. Nejsem ničí fanoušek, ale je velmi málo vašich písní, které se mi nelíbí. Často poslouchám vaše písně a mám je ráda. V Itálii metal není příliš uznávaný. Moji rodiče, moji přátelé a většina lidí, které znám, neposlouchají metalovou hudbu a nelíbí se jim, že já ji poslouchám. Poprvé jsme slyšela vaši píseň náhodou před 3 nebo 4 lety a od té doby jsem nepřestala. Nechci odpověď na tento mail, jen chci vyjádřit svůj názor na vaši práci… Vím, že lidi jsou rádi, když někdo ocení jejich práci a chci ti poděkovat za vaše nádherné písně. Dobrá práce!
Děkuji!

Hisako, Japonsko
Jsi geniální zpěvák. V jednom starém rozhovoru jsi řekl, svůj talent máš od své mámy. Zpívá tvá máma tvé písně? Která píseň je její oblíbená? Líbí se mi tvoje dlouhé vlasy. :) Myslíš, že budeš mít dlouhé vlasy, až ti bude 70 let? (Doufám, že ano)
Moje máma stále zpívá v kostelním sboru. Má velmi dobrý sluch a docela často kritizuje můj zpěv. :) Nelíbí se jí naše rychlé písně, ale některé balady jsou v pořádku. Prozatím si nechám dlouhé vlasy, uvidíme, jak to bude v budoucnu. :)

lišta

 

lišta

Facebook MySpace

 

lišta

MetalBaby

 

lišta

18.06.2011/ Doplněna sekce Tour

19.10.2010/ Doplněna diskografie

22.09.2010/ Doplněny koncerty

21.07.2010/ Koncerty

06.03.2010/ Nový překlad rozhovoru

21.02.2010/ Nová fotogalerie