wz

lišta

Členové Historie Interview


INTERVIEW S TIMEM KOTIPELTEM

Timo Kotipelto, zpěvák finské powermetalové kapely Stratovarius, poskytl pro náš portál malý rozhovor. Kapela má momentálně období jako na houpačce … chvíli nahoře, chvíli dole …

 

elysium Gratuluji ke skvělému albu Elysium a k 1. místu ve finském žebříčku alb. Velmi se mi líbí. Mám z něj pocit, že bylo nahráváno ve velmi příjemné atmosféře. Jak probíhalo skládání a nahrávání?
Díky! Pro mě osobně je zpívání na živo mnohem zábavnější, než zpívání ve studiu. Ale musím také říct, že tentokrát to bylo docela příjemné. Já a Matias jsme odjeli na chatu jeho rodičů (asi 400 km severovýchodně od Helsinek) a nahráli jsme většinu materiálu v divočině. V noci jsem slyšel výt vlky a pobíhat divočáky po lese. Pobavili jsme, nahrávali jsme večer, jedli grilovaná jídla a večer vypili nějaké to pivo. Následující odpoledne jsem si zaběhal v nádherné krajině a když jsem se vrátil vzbudil, jsem Matiase a začali jsme zase pracovat. Mám velmi rád nahrávání vokálů na chatě a ne v normálním studiu. Myslím si, že atmosféra ve studiu je velmi často příliš nemocniční a působí zde tlak, aby věci byly udělány rychle.

 

Většinu písní složil Matias oproti Polarisu. Myslím si, že je velmi talentovaný. Vyplynulo to z nahrávání?
Matias měl své skladby složené už předtím, než jsme začali nahrávat. Kromě Event Horizon, pro kterou složil vokální melodii, zatímco jsem zpíval. A souhlasím: je to opravdu velmi talentovaný kluk.

 

Máš svou oblíbenou skladbu na tomto albu?
Mám rád celé album. Je to pravděpodobně první album od doby Infinite, které mám skutečně rád a hrdě si za ním stojím. Mými favority asi jsou Darkest Hours, Move the Mountain, Under Flaming Skies a Elysium.

 

stratovarius Bude se natáčet nějaký klip k Elysiu?
V tuto chvíli nemáme žádné plány. Přemýšleli jsme o tom, že bychom to udělali před turné nebo na turné v listopadu/prosinci minulý rok, ale pak onemocněl Jörg a museli jsme všechno posunout.

 

První etapa turné s Helloween byla poznamenaná nepřítomností Jörga. Jak probíhá turné nyní? Je rozdíl hrát s Jörgem a bez něj?
Právě před první etapou turné byla u Jörga diagnostikována rakovina štítné žlázy a záhy byl operován. Přemýšleli jsme o zrušení turné, ale Jörg trval na tom, že ho musíme jet i bez něj. Sám navrhl Alexe Landenburga. Zjistili jsme, že je to dobrý bubeník a příjemný člověk. Ale samozřejmě bylo velmi divné hrát bez Jörga a zejména proto, že v tu dobu nebylo ještě vydáno album. Teď jsem velmi šťastný, že je Jörg s námi zpátky na turné! Připojil se k nám v Paříži 11. ledna. Bohužel, před Vánocemi jsem onemocněl já. Chytil jsem na turné Cambylo baktérii a během Vánoc jsme prodělal velmi zlé střevní problémy. Nemoc dehydrovala celé mé tělo a také hlasivky, takže jsem nemohl dobře zpívat. Dokonce ještě včera (25.1.). Zrušili jsme první dvě vystoupení. Teď jsem se pokusil zpívat na posledních devíti vystoupeních, přestože mi není dobře. Doufám, že se mi hlas brzy vrátí. Navštívil jsem během turné několik doktorů a dostal vhodné léky. Ale samozřejmě je velmi příjemné zase hrát s Jörgem. Je to charismatický a silný člověk. Když tento chlap udeří do malého bubnu, cítíš to až v páteři!

 

Můžeme se těšit na turné k albu Elysium?
Celé jaro budeme ještě stále na turné s Helloween. Možná uděláme několik svých vlastních vystoupení na podzim, ale ještě jsme se nerozhodli.

 

Ráda si pouštím na Youtube tvoje akustická vystoupení s Janim (pozn. Jani Liimatainen, kytarista a zakladatel kapely Cain's Offering, ex-kytarista Sonaty Arcticy) a závidím finským fanouškům, že tě mohou takto vidět. Myslíš, že je alespoň malá šance udělat taková vystoupení mimo Finsko?
Už jsem krátce o tom hovořil s promoterem. Také s mým kamarádem promoterem v Česku! Rád bych zahrál nějaká akustická vystoupení mimo Finsko. Je to velmi zábavné hrát s Janim! Máme stejný smysl pro humor a je to absolutně skvělý kytarista a velmi dobrý doprovodný vokalista. Doufám, že bychom mohli přijet a udělat nějaká vystoupení! Miluji české fanoušky, jsou skutečně úžasní!

 

V jednom rozhovoru jsi uvedl, že v současné době je tvou prioritou Stratovarius. Nepřemýšlíš o dalším sólovém albu?
Nemám žádné reálné plány, které by vedly k mé sólové nahrávce. Myslím, že začnu skládat nějaký materiál během léta a uvidí se, jestli to bude pro sólovku, Stratovarius nebo něco jiného. Mám nějaké nápady, ale je příliš brzy o tom teď mluvit.

 

stratovarius Přemýšlel jsi někdy o krátkém vystoupení, kdybys hrál na bubny v rámci koncertu Stratovarius? Myslím, že by to bylo pro fanoušky velmi zajímavé.
Vůbec! :) Ačkoliv mám doma elektrickou soupravu, moc necvičím. Občas si zahraji na Jörgovi bicí během zvukové zkoušky, ale … už to jde mimo mě. Ale v každém případě je to sranda.

 

Teď bych tě chtěla požádat o vzkaz pro české fanoušky.
Lidi jste úžasní! Strašně dobrá parta! Vždycky se cítím vítaný a je to velmi příjemné. Doufám, že se brzy vrátíme, abychom vám zahráli nějaké nové skladby! Díky za vaši podporu za všechny ty roky!
Rock the metal!
TIMO

lišta

 

lišta

Facebook MySpace

 

lišta

MetalBaby

 

lišta

18.06.2011/ Doplněna sekce Tour

04.02.2011/ Nový odkaz na Metalmanii

19.10.2010/ Doplněna diskografie

22.09.2010/ Doplněny koncerty

21.07.2010/ Koncerty

06.03.2010/ Nový překlad rozhovoru

21.02.2010/ Nová fotogalerie